17.11 2015
Kolega Michal Staša, člen JTP a předseda Asociace konferenčních tlumočníků ASKOT, která se též na soutěži Slovník roku podílí (financuje Cenu za překladový slovník), přihlásil v souladu se statutem soutěže Wikipedii.
Níže publikujeme jeho dopis, přesně vyjadřující, čím je nám, tlumočníkům a překladatelům, Wikipedie užitečná a proč si zaslouží být do soutěže přihlášena.
====================================
Vážená a milá Jednoto,
jménem své domovské asociace i jménem svým si přeji přihlásit do soutěže o Slovník roku českou Wikipedii, která splňuje předpoklady encyklopedie, elektronického slovníku, ale i SLOVNÍKU PŘEKLADOVÉHO, a to vše úctyhodným způsobem.
Odůvodnění: Wikipedie, svobodná encyklopedie, je encyklopedické dílo pozoruhodného rozsahu (v české verzi hodně přes 300 000 hesel), které se navíc vyznačuje mimořádnou uživatelskou snadností včetně neobyčejně snadného přechodu k jiným heslům díky odkazům, úžasnou aktuálností, které se žádné klasicky editované dílo ani zdaleka nevyrovná (první článek o pařížských útocích se objevil 7 minut po události!), jakož i vysokou mírou spolehlivosti díky kolektivní průběžné editaci a její bedlivé kontrole (nedávný průzkum ukázal, že si v chybovosti nezadá ani s věhlasnou Britskou encyklopedií). Nevím o jiné encyklopedii, kterou mohu sám doplnit či opravit, považuji-li to za vhodné.
Ještě jedinečnější než uvedené jedinečné vlastnosti je skutečnost, že Wikipedie existuje ve více 280 jazykových verzích, které lze srovnávat jediným kliknutím. Proto je Wikipedie spojením slovníku výkladového, resp. encyklopedie a slovníku překladového. Díky tomu, že tato jazykově přiřaditelná hesla jsou encyklopedické povahy, nalezne v nich překladatel nejen ekvivalent titulního pojmu, ale celé hnízdo pojmů a výrazů souvisejících, které by v běžném slovníku vůbec nebylo možno nalézt (slovesa, adjektiva).
Wikipedie je už dnes významnou pomůckou v práci překladatele a tlumočníka a protože stále rychle roste co do počtu i rozsahu hesel a její kvalita se také zvyšuje, stane se zřejmě pro tyto profese nástrojem první volby.
Wikipedie je ovšem praktická a aktuální encyklopedie i pro uživatele, kteří nevyhledávají její jazykovou univerzálnost. Udělením ocenění bude také vhodně vyzdvižena zcela nezištná práce desítek dobrovolných aktivistů a organizátorů i tisíců editorů, a konec konců i sama myšlenka Wikipedie, jakkoli přišla z Ameriky. Wikipedie je nejen nezisková a zdarma, ale je zcela prosta reklamy, která zatěžuje mnoho jiných altruistických publikací.
Díky své všestranné povaze může Wikipedie soutěžit jako encyklopedické dílo, elektronický slovník, ale i překladový slovník (a měla by být ve všech těchto kategoriích oceněna), i když je vlastně kategorií sui generis: mnohojazyčná encyklopedie.
S přáním mnoha úspěchů se znamenám
Michal Staša
člen JTP
předseda ASKOT