FINSKÁ STÁTNÍ CENA ZA PŘEKLAD VLADIMÍRU PISKOŘOVI

18.6 2015
Na sklonku roku 2012 byla českému překladateli Vladimíru Piskořovi, členu Obce překladateů a Jednoty tlumočníků a překladatelů, ve Finsku udělena státní cena za překlad a propagaci finské literatury.

Přeložil do češtiny téměř třicet titulů finské krásné literatury a navíc zhruba pětadvacet děl z ruštiny a angličtiny. Vladimír Piskoř má v bibliografii nejvýznačnější jména současné finské literatury - Kristina Carlson, Kari Hotakainen, Leena Krohn, Rosa Liksom, Maria Peura, Asko Sahlberg, Juha Seppälä a Petri Tamminen.

”Například knihy Hotakainena pro mě byly obzvlášt důležité. To vyplývá z jeho stylu, způsobu psaní a témat, kterými se zabývá. Kdybych byl spisovatel, tak bych chtěl psát právě jako on. Rovněž dílo Zahradník pana Darwina od Kristiny Carlson byl skvělý čtenářský zážitek a překladatelsky ještě větší. Podle mě to je krásná literatura ve své nejčistší formě,” říká Vladimír Piskoř.

Nedávno odevzdal k redakci Hotakainenův román Slovo boží a v současnosti překládá román Rozkaz od Leeny Lander. Vladimír Piskoř, který překládá finskou literaturu od roku 1992, dostal v roce 2006 od OP mimořádnou tvůrčí odměnu za překlad románu Aska Sahlberga Pírko (vydal Havran) a loni hlavní tvůrčí prémii v rámci Ceny Josefa Jungmanna právě za zmiňovaný překlad románu Zahradník pana Darwina od Kristiny Carlsonové (vydala Mladá fronta).

(převzato ze Zpráv Obce překladatelů 2/2013)
Žádné komentáře. Buďte první.

Přidat komentář

European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
středa 11.00 - 15.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).