18.6 2015
Zhruba před rokem byl publikován materiál o daňovém přiznání za rok 2005 členů JTP, kteří zdaňují své výsledky podnikatelské činnosti podle § 7 Zákona o dani z příjmu (dále jen ZDP). Tehdy uvedené principy zdanění jsou stále aktuální.
Pro zdanění činností členů JTP za rok 2006 lze, ve stručnosti, uvést toto:
Členové JTP (fyzické osoby) obvykle podnikají na základě živnostenského oprávnění nebo případně na základě jiných zvláštních právních předpisů. Těmto podnikajícím fyzickým osobám pak Zákon o účetnictví (zákon č. 563/91 Sb – dále jen ZOÚ) určuje, kdy jsou účetní jednotkou a vedou o stavu a pohybu svého obchodního majetku, závazků, o nákladech a výnosech a o výsledku svého hospodaření účetní zápisy (§ 1 a 2 ZOÚ). Povinnost vést účetnictví se vztahuje na ty členy JTP, kteří, mimo dalších podmínek, překračují 15 milionovou příjmovou hladinu.
Pokud člen JTP nespadá pod režim ZOÚ pak vede pro účely stanovení svého daňového základu daňovou evidenci (§ 7b ZDP). Tj. ke svým příjmům uplatňuje výdaje prokazatelně vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení.
ZDP (§ 7, odst. 9 a 10) dále umožňuje i členům JTP rozhodnout se i tak, že své výdaje stanoví procentem z dosažených příjmů. K takto stanoveným výdajům ještě může připočítat uhrazené platby na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. Vede tedy toliko evidenci příjmů a výdaje nesleduje. Tato věta platí ale pouze pro rozlišení typů daňových řešení výsledků samostatné výdělečné činnosti. Přesto - ten, kdo výdaje uplatňuje procentem z příjmů (u členů JTP většinou 40% nebo 50%-podnikání na základě živnostenského listu) má nesporně svoji evidenci pro daňové účely administrativně jednodušší než ten, kdo každý výdaj dokladuje, (a rozhodl se tak proto. že tyto jeho výdaje jsou vyšší než stanovená procenta).
Shrňme si, co bylo zatím řečeno:
fyzická osoba, osoba samostatně výdělečně činná plní kritéria stanovená v ZOÚ a musí vést účetnictví. Z tohoto účetnictví zjišťuje svůj hrubý účetní zisk a po jeho úpravě dle podmínek stanových ZDP určí základ daně a vypočte daň. I zde je však umožněno uplatnit výdaje procentem. Předpokládá to však transformovat účetní výnosy na daňové příjmy.
Nemusí-li člen JTP vést účetnictví pak vede daňovou evidenci nebo evidenci příjmů (výdaje pouze procentem). Rozhodovat bude placení nižší daně.
Již uplynuly tři roky od zrušení jednoduchého účetnictví. Jeho místo zaujala daňová evidence. Již víme, že daňovou evidenci (dále jen DE) vede ten člen JTP, který má natolik zajímavou hodnotu svých výdajů, aby mohl výrazně snížit svůj daňový základ. ZDP v § 7b stanoví obsah DE, nestanoví jak ji vést. Poplatník musí mít přehled o svých příjmech (pozor na nepeněžní příjmy) a výdajích a o majetku (zásoby, hmotný majetek) a závazcích. Toť vše. Je tu však skrytý jeden problém: daňový subjekt a jedině on - prokazuje všechny skutečnosti, které uvedl ve svých daňových výstupech (přiznání, vyúčtování apod.). A bez řádné evidence dokladů to bude velmi složité. Je na místě také připomenout povinnost inventarizovat zásoby, hmotný majetek, pohledávky a závazky (ZDP-§ 7B, odst. 4)
Pokud má člen JTP příjmy (výdaje) v cizí měně, pak je eviduje samostatně a ocení v korunách jednotným kursem, denním nebo pevným kursem. Jednotný kurs hledejte na webových stránkách MF ČR. Zdůrazněme si, že člen JTP eviduje cizoměnné příjmy a výdaje, ne jejich zůstatky, resp. ne. zůstatky valutové pokladny nebo účtu vedeného v cizí měně. Kurzový rozdíl se neeviduje ani nevykazuje.
Administrativně nejjednodušším způsobem jak si může poplatník stanovit základ daně (jako rozdíl mezi příjmy a výdaji) je výpočet výdajů z příjmů stanoveným procentem. Evidují se pouze příjmy, výdajová evidence není relevantní. Mimořádnou pozornost si zaslouží rozhodnutí poplatníka o změně způsobu uplatňování výdajů – uplatnění výdajů ve skutečně vynaložené výši oproti výdajům stanovených procentem z příjmů. Jde o to, že ZDP požaduje upravit základ daně a to již za zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, ve kterém ke změně způsobu uplatňování výdajů došlo. To znamená, že na začátku období musím vědět jaký způsob uplatňování výdajů zvolím. Jedině tak lze korektně stihnout daňovou úpravu období předcházející změně v uplatňování výdajů (§ 23, odst.8 ZDP: pohledávky a zásoby základ daně zvýší, závazky sníží).
Přechodem z DE na stanovení výdajů procentem z příjmů dochází také k tomu, že z pohledu ZDP je hodnota obchodního majetku poplatníka rovna nule. To mimo jiné znamená, že za daňový výdaj nelze uznat výdaj vztahující se k majetku, který není obchodním majetkem (§ 4, odst. 4 ZDP). Poplatník, který uplatňuje výdaje procentem z příjmů obchodní majetek nemá. A přitom tento pojem je velmi důležitý v situaci, kdy např. končíme finanční leasing, máme leasingový majetek zahrnout do obchodního majetku a ten nemůže mít, neboť jsme se rozhodli pro uplatňování výdajů procentem z příjmů. Ohrozili jsme tak dosažený daňový základ. Daňová uznatelnost leasingového nájemného za celou dobu leasingu (např. auta) bude neobhajitelná. Smyslem této poznámky je zdůraznit, že co v daních vypadá zdánlivě jednoduše a bezproblémově, může se za určitých podmínek zvrátit v pravý opak.
A ještě k silniční dani. Zákon č. 16/93 Sb. v platném znění přesně stanoví, jaká vozidla jsou předmětem silniční daně (§ 2, odst. 1). Tedy ta, která slouží k podnikání. To, zda uplatňuji DE nebo pracuji s výdaji stanovených procentem z příjmů neovlivňuje povinnost silniční daň platit. Ovlivňuje ale to, zda např. povedu knihu jízd. V případě výdajů uplatňovaných procentem žádné výdaje neprokazuji a tedy ani knihu jízd vést nemusím.
Poslední poznámku musíme učinit k minimálnímu základu daně (§ 7c zDP). Obecně lze konstatovat, že poplatník provozující svoji činnost po celý rok 2006 nemůže vykázat svůj celkový daňový základ nižší než Kč 112 950 ,-. Tento minimální základ daně je administrativním základem pro stanovení daně, skutečný celkový základ daně je poplatníkem v jeho přiznání zachycen a slouží k dalším daňovým operacím ( např. uplatnění ztráty atd.) jak je umožňuje ZDP. Paragraf doprovází celá řada výjimek. Jeho uplatnění u konkrétního poplatníka je tedy podmíněno jejich splněním.
5.2.2007
J. Bureš, člen Komory certifikovaných účetních