18.6 2015
Doplňující část korespondence JTP s Ministerstvem financí o DPH.
{{DOTAZ JTP }}
Naši členové nás informovali, že se setkávají s různým výkladem termínu „obchodní majetek“ v § 74 odst. 1 a 2. Rozdílný výklad poskytují nejen různí daňoví poradci, ale i jednotlivé finanční úřady.
Někteří tvrdí, že OSVČ, která přechází na režim plátce DPH může uplatnit zpětně za posledních 12 měsíců před datem registrace pouze odpočet DPH týkající se odepisovaného hmotného majetku, tj. majetku nad 40 000 Kč. Jiní zastávají názor, že je nutné vycházet z definice „obchodního majetku“, která je uvedena v zákonu o DPH v § 4 odst. 3 písm. c), a dle jejich výkladu je možné uplatnit odpočet i v případě majetku do 40.000 Kč, který je v obchodním majetku ke dni registrace, i když byl dán z účetního hlediska do spotřeby, nebo v případě služeb, které jsou k datu registrace obchodním majetkem nebo které nejsou k datu registrace samostatným obchodním majetkem, ale které se staly součástí některého z výše uvedených druhů obchodního majetku (např. technické zhodnocení nebo oprava automobilu nebo počítače, který je v obchodním majetku).
Odboru metodiky DPH bylo následně zasláno vyjádření jednoho FÚ v tomto znění (MF ve své odpovědi na toto stanovisko odkazuje):
{{Podle § 74/1 a 2 zákona o DPH vzniká OSVČ nárok na odpočet daně u majetku pořízeného za posledních 12 měsíců před datem registrace k DPH uvedeným na rozhodnutí (osvědčení) o registraci, a to za podmínky:
- že daný druh majetku je součástí obchodního majetku OSVČ k datu registrace,
- že tento majetek byl pořízen od plátce daně,
- že k tomuto majetku má OSVČ doklady vystavené plátcem daně, které obsahují částku včetně daně (na dokladu musí být rozpis celkové ceny na základ daně a daň nebo musí být z tohoto dokladu zřejmé, že cena obsahuje daň).
Z výše uvedeného vyplývá, že OSVČ má nárok na odpočet daně u:
- hmotného majetku (nad 40.000 Kč),
- odepisovaného nehmotného majetku (nad 60.000 Kč),
- pozemků,
- zásob zboží,
- majetku do 40.000 Kč, který je v obchodním majetku, byť byl dán z účetního hlediska do spotřeby
- zboží, které není k datu registrace samostatným obchodním majetkem, ale které se stalo součástí některého z výše uvedených druhů obchodního majetku,
- služeb, které jsou k datu registrace obchodním majetkem nebo které nejsou k datu registrace samostatným obchodním majetkem, ale které se staly součástí některého z výše uvedených druhů obchodního majetku (např.
technické zhodnocení nebo oprava automobilu nebo počítače, který je v obchodním majetku),
a to vždy při splnění výše uvedených podmínek.}}
{{ ODPOVĚĎ MF }}
K Vašemu dotazu ze dne 15.2.2010, který jste doplnili dne 11.3.2010 sdělujeme, že nárok na odpočet při registraci za plátce vyplývá z ustanovení § 74 odst. 1 a 2 zákona o DPH
v současné době platném znění s tím, že pro obchodní majetek platí jeho definice, vymezená v ustanovení § 4 odst. 3 písm. c) téhož zákona. Na základě těchto ustanovení lze souhlasit s možností uplatnění nároku na odpočet z jednotlivých složek obchodního majetku jak jste
uvedli do doplnění svého dotazu s odkazem na takovouto definici podanou správcem daně.
Poznamenáváme, že Ministerstvo financí není oprávněno k závaznému výkladu právních předpisů a rovněž ani k poskytování daňového poradenství v individuálních
záležitostech. Posouzení, zda příslušná zákonná ustanovení byla uplatněna řádně, provádí v individuálních případech příslušný správce daně. V případě nesouhlasu s jeho postupem, lze využít řádných nebo mimořádných opravných prostředků.