(08) Antoni Kroh: Z polskiego na nasze czyli Prywatny leksykon współczesnej polszczyzny

(08) Antoni Kroh: Z polskiego na nasze czyli Prywatny leksykon współczesnej polszczyzny
05.8 2019
(Z POLŠTINY DO LIDŠTINY ANEB SOUKROMÝ LEXIKON SOUČASNÉ POLŠTINY) Wydawnictwo Iskry, Warszawa, 2019. Lexikon je výsledkem desítek let práce několika osob. Zofia Lechnicka-Kroh, maminka Antoniho Kroha, začala hned po 2. světové válce systematicky zapisovat zaslechnutá či přečtená slova a fráze z různých společenských kruhů a uskupení. Po její smrti v roce 1982 pokračoval Antoni Kroh, ve spolupráci s výtvarnicí Barbarou Magierowou, po dobu více než třicet let ve zpracovávání obšírné maminčiny sbírky, kterou autoři obohacovali o vlastní lexikografické úlovky v podobě sloganů, nápisů na zdech, hesel z transparentů, jazykových lapsů, komentářů zaslechnutých v médiích atd. Záměrem autorů bylo připravit lexikon „ke čtení“, který by byl především výraznou literární pokladnicí znalostí o polské současnosti. V pracích nad lexikonem A. Kroh pokračuje i nadále a nabádá čtenáře k doplňování podkladů. V úvodu podotýká, že tato publikace obsahuje sotva 10 % shromážděných podkladů. ISBN 978-83-244-0490-2.
Žádné komentáře. Buďte první.

Přidat komentář

European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
středa 11.00 - 15.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).