12.12 2015
Praha: Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. ISBN 978-80-7330-280-1.
Co si Češi nalhávají o Češích? Proč nedůvěřují policii a soudům? Co si dnes myslíme o sametové revoluci nebo o rozdělení Československa? Může mít jméno vliv na naši kariéru? Proč nám nevadí bezpečnostní kamery? Je u nás náboženství mrtvé? Jsou české hodnoty něčím výjimečné? Je česká společnost skutečně tak tolerantní, jak se traduje? Jaké je vůbec v České republice „názorové klima“?
Tato populárně-vědná kniha nastiňuje témata spojená s výzkumem společnosti. Pokouší se přístupnou formou seznámit čtenáře-neodborníka s prací sociologů. Vždyť mnohé otázky, které sociologie zkoumá, jsou přímo spojené s rozhodováním a s opatřeními, jež mají dopad na nás všechny.
Reference
Na věčnou otázku Jací jsme? odpovídá kdekdo. Většinou ale podle toho, jak se mu zrovna hodí, anebo třeba podle toho, s kým se naposledy pohádal. Kniha, kterou držíte v ruce, však chce odpovědět vědecky a věcně, a to nejen na to, jaká je česká společnost, ale také proč taková je. A navíc jazykem a stylem, který není určen jen pro vědce, ale pro každého zvídavého čtenáře. Vynikající!
{Petruška Šustrová – překladatelka,
novinářka a bývalá disidentka}
Kurt Vonnegut vložil jednomu ze svých hrdinů do úst větu o tom, že vědec, který nedokáže vysvětlit osmiletému dítěti podstatu své práce, si nezaslouží být vědcem nazýván. Kdybychom to vzali vážně, ubylo by v naší zemi (a nejen v ní) mnoho vědců. Ona totiž je větší dřina napsat slušnou populárku než kompilovat článek, navíc plný alibistické slovní vaty, pro impaktovaný časopis.
Radkin Honzák – psychiatr
Tato kniha pomůže – alespoň vnímavému čtenáři – přiznat si, že je Čechem, aniž se musí oblékat do kopie sportovního dresu a malovat si po obličeji obrazce v národních barvách. Pomůže vyjít z průměrnosti a možná i pomůže pochopit, že je dobré při státní hymně stát a třeba i držet ruku na srdci, a nepřipadat si přitom jako národovec či obrozenec. Doufejme, že vnímavých čtenářů bude víc než autorů této pozoruhodné publikace.
{Jiří Padevět – spisovatel,
ředitel nakladatelství Academia}
Knížka věnovaná hned několika desítkám problémů společnosti bývá ojedinělým úkazem. V tomto případě nejde pouze o úkaz, ale o poutavé, fundované a inspirativní texty, které dokazují, že sociologie se nebojí vyslovovat k jevům, které prostupují českou a do značné míry celou západní společnost. Kniha je zároveň napsána tak, že je srozumitelná i poučenému laikovi. Věřím, že se stane jednou z nejčtenějších populárně-naučných publikací ve své kategorii.
Miroslav Bárta – egyptolog, archeolog