Rusko-česká slovníková databáze

18.6 2015
Dobrý den,

dovoluji si vám zaslat odkaz na rusko-českou slovníkovou databázi (slovník), která od roku 2007 vzniká ve Slovanském ústavu Akademie věd.

https://ruslov.slu.cas.cz/slovnik/main/index.html

Databáze byla ve zkušebním provozu zveřejněna v lednu 2014 a veškeré připomínky uživatelů jsou vítány.
Databáze v současné době obsahuje okolo 78 tisíc klíčových slov ve více než 76 tisících hesel.
Elektronická podoba nabízí různé možnosti vyhledávání slov (viz Možnosti filtrování). Ucelenější gramatickou informaci podávají gramatické tabulky, na které odkazují indexy uvedené v záhlavích ohebných slov (viz Systém a význam indexů). Zatím se jedná o demoverzi, tj. některé úseky jsou hotovy, další jsou v různém stupni rozpracovanosti a budou po dokončení postupně zpřístupňovány.
Možná by databáze mohla být užitečná pro ruštináře.
S pozdravem,

Hedvika Sixtová
(členka JTP a členka autorského týmu rusko-české slovníkové databáze)
Žádné komentáře. Buďte první.

Přidat komentář

European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
středa 11.00 - 15.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).