SVĚT KNIHY PRAHA 2017

SVĚT KNIHY PRAHA 2017
Datum konání: 11. 5. 2017
Výstaviště Praha Holešovice
11. – 14. května 2017
Témata:
Genius loci v literatuře / M(ě/í)sto v hlavní roli
Kniha jako objekt
Audioknihy

Další informace ZDE.

Svět knihy Praha otevírá novou kapitolu
 
Letošní ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha je již třiadvacátým v řadě. Navzdory dlouhé tradici však má i pro letošek připraveny novinky. Ke stávajícím vystavovatelům přibude celý pavilón menších specializovaných vydavatelství. Festivalová část se rozšíří také do reprezentativních prostor Lapidária a sochařských ateliérů AVU a bude oživena také plocha před Průmyslovým palácem. Program bude probíhat rovněž v nové literární vzducholodi nad Galerií DOX, Prahu budou moci návštěvníci veletrhu objevovat formou literárních procházek.
Hlavními tématy roku 2017 jsou Genius loci v literatuře, Kniha jako objekt a Audioknihy.
Pro návštěvníky se brány veletrhu otevřou od čtvrtka 11.  do neděle 14. května.
 
Loňské téma akcentující město v literatuře se letos objeví v hlavním tématu „Genius loci v literatuře“ s podtitulem „M(ě/í)sto v hlavní roli“. Jak uvádí ředitel veletrhu Radovan Auer: “Díky tématu genia loci v literatuře se do dramaturgického hledáčku významně dostávají města, která spolu s Prahou sdílejí titul Kreativní město literatury UNESCO. Měst, jež jsou nositeli titulu, je na světě dvacet.  Oslovili jsme všechna města a zhruba  třetina z nich se letos na veletrhu představí – potvrzeny jsou delegace z Nottinghamu, Barcelony, Granady, Krakova, Dublinu či Lvova. Pro návštěvníky bude jistě zajímavé se dozvědět,“ doplňuje Auer, „jak je literatura prezentována či propagována v těchto evropských lokalitách.“
 
Druhým stěžejním tématem je „Kniha jako objekt“. Cílem je připomenout, že v Česku má grafické a tiskové zpracování knihy velkou tradici a uměleckou kvalitu. V rámci tématu budou představeny speciální edice, limitovaná vydání, knižní historie, vzácné tisky, bibliofilie, autorské knihy a zároveň si nejmladší návštěvníci mohou v tvořivých dílnách vyzkoušet,  jak knihy vznikají, technologické postupy výroby apod. Pořadatelé přivezou také expozici nejkrásnějších knih světa.
 
Třetí tematický celek pak budou tvořit „Audioknihy“. Rychle rostoucí obor, navazující na mimořádnou domácí tradici rozhlasových dramatizací, je zavedeným a přitom novým způsobem, jak poskytnout v dnešní uspěchané době knihu čtenáři, tedy spíše posluchači. „Obliba audioknih je český fenomén, zatím jsme nezaznamenali v jiných zemích obdobný boom,“ zdůvodňuje volbu tématu Radovan Auer. „Je to jistě dáno tradicí kvalitních rozhlasových dramatizací a zapojením špičkových herců.“ Pro návštěvníky bude přichystán speciální sál, kde ve spolupráci s Asociací vydavatelů audioknih slibují organizátoři veletrhu nevšední poslechový zážitek.
 
V doprovodném programu dále zůstávají zařazeny již osvědčené stálé bloky. „Das Buch“ je název programu představujícího v rámci doprovodného festivalu  tvorbu současných německy píšících autorů. Rostoucí a pro fanoušky velmi atraktivní je prezentace žánru fantasy a sci-fi, na veletrh se opět chystá jak vydavatelská, tak autorská elita a zůstává ponechán i sál pro speciálně zaměřené programy. Nedílnou součástí Světa knihy Praha je také udělování literárních cen, které mají pro obor značný význam, z hlediska popularizace i prestiže. Na veletrhu bude již tradičně udělena Cena Jiřího Ortena, Cena Jiřího (George) Theinera a celá řada dalších cen i anticen včetně populárního Skřipce a Skřipečku za nejhorší překlad roku organizovaného Obcí překladatelů.
 
Odborné pořady  jsou připravovány na základě aktuálního vývoje světového knižního oboru. Programovým záměrem je popularizovat produkci univerzitních vydavatelství ve spolupráci s významnými vzdělávacími instituty ČR. „V letošním roce se chceme zaměřit především na překlady české literatury do jiných jazyků,“ říká Radovan Auer, „pozvání do diskuzí přijala řada bohemistů a nakladatelů, kteří se o českou literární produkci zajímají.“
V předvečer Světa knihy se bude konat již zavedená Noc literatury.
 
„V tuto chvíli finišujeme programovou strukturu i jednání se zahraničními hosty a v následujících týdnech budeme konkrétní jména a pořady postupně zveřejňovat,“ uzavírá Auer.
 
Svět knihy Praha tedy během čtyř dní nabídne v rámci vystavovatelské a prodejní části akce téměř kompletní českou knižní nabídku a možnost nahlédnout i do mezinárodní produkce, v programové části pak jistě osloví návštěvníky napříč všemi profesemi a generacemi.
 
Svět knihy Praha – největší knižní akce u nás
Svět knihy Praha jako největší knižní a literární akce České republiky vytváří díky své dlouholeté tradici a mezinárodní rezonanci povědomí o české knižní kultuře a literární scéně, zároveň významně napomáhá propagaci a osvětě četby knih. Každoročně jej během čtyř dnů navštíví na 40 000 lidí všech věkových i oborových kategorií i společenských vrstev.
 
Účastníky vystavovatelské části veletrhu jsou tuzemští a zahraniční vydavatelé a nakladatelé, především domácí produkce je zastoupena téměř v kompletní šíři.V rámci doprovodného literárního festivalu probíhá na 500 pořadů, třetina z nich se uskutečňuje v mezinárodní koprodukci. V roce 2016 se na prgramu podílelo 36 zemí a regionů, v roce 2017 bude počet ještě vyšší.
 
Česká a světová literatura je v rámci festivalu představována formou setkání s autory a autorských čtení, diskuzí, křtů knih a autogramiád, prezentací současných vývojových trendů mezinárodního knižního oboru, knižních výstav, soutěží, tvůrčích dílen. Nedílnou součástí akce jsou odborné semináře a workshopy.
 
Partnery a podporovateli pořadatele jsou každoročně významné české kulturní a vědecké instituce: Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha, České centrum Mezinárodního P.E.N., Česká centra, Obec překladatelů, Asociace spisovatelů, Česká sekce IBBY, Jednota tlumočníků a překladatelů, Klub ilustrátorů, Národní knihovna ČR, Národní muzeum, Městská knihovna v Praze, ambasády a kulturní střediska zemí, z nichž se nakladatelé a spisovatelé veletrhu účastní. Mezi významné zahraniční partnery patří rovněž literární centra, ministerstva kultury a nakladatelské svazy jednotlivých zemí.
           
 
 

Začátek akce: 11.5 2017
Konec akce: 14.5 2017
European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
středa 11.00 - 15.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).