Štefan Vrátny: Nepriateľská osoba Filozóf

Štefan Vrátny: Nepriateľská osoba Filozóf
03.7 2016
Vydavateľ: Pro Historia

Miesto vydania: Bratislava

Rok vydania: 2016

ISBN: 978-80-971247-8-6"V 60. rokoch využil možnosť vycestovať do zahraničia, študoval, cestoval po svete, plnil si svoje sny, tak ako už to už po štvrťstoročie voľne robia dnešní mladí ľudia. No postupom času, tak ako to tiež robia mnohí z nich, sa rozhodol vrátiť kvôli starnúcim rodičom. Ocitol sa v dusivej atmosfére sveta rozdeleného studenou vojnou a železnou oponou medzi „nástrojmi nepriateľskej rozviedky" a osobami, u ktorých režim automaticky predpokladal nepriateľské politické presvedčenie...

...Na Štefana Vrátneho, ktorý okrem svojho návratu po „nedovolene" predĺženom pobyte v zahraničí neurobil vlastne nič z režimového hľadiska závadného, zhromaždili orgány Štátnej bezpečnosti vyše tisíc strán rôznych výsluchov, hlásení, prehliadok, udaní a ďalších dokumentov. Po ich sprístupnení v archíve Ústavu pamäti národa sa rozhodol svoje skúsenosti so životom pod dohľadom ŠtB publikovať. Ako výborný pozorovateľ s pozoruhodnou pamäťou komentuje a vysvetľuje napísané a vdýchol tak život aj na pohľad nudnému úradnému papieru. Jeho cieľom nie je pomsta tým, ktorí sa na perzekúcii podieľali – mená príslušníkov a spolupracovníkov Štátnej bezpečnosti nie sú uvedené v plnom znení. Motivuje ho vedomie, že sám jeho životný príbeh, tak starostlivo dokumentovaný v eštébáckych spisoch, je presvedčivou odpoveďou na otázku, prečo sa „staré zlaté časy" nesmú nikdy vrátiť."
(Juraj Kalina, Úvod)

===============================

Celá publikace je ke stažení zde:
http://www.forumhistoriae.sk/documents/10180/1747601/Vratny_NO_Filozof.pdf
Žádné komentáře. Buďte první.

Přidat komentář

European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
středa 11.00 - 15.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).