Oksana Zabužko, Polní výzkum ukrajinského sexu. OWP, Praha 2001. Přeložila Rita Kindlerová.

Oksana Zabužko, Polní výzkum ukrajinského sexu. OWP, Praha 2001. Přeložila Rita Kindlerová.
18.6 2015
Kniha je charakterizována jako „Sexuální odysea umělce a básnířky odehrávající se na Ukrajině a v Americe na konci 20. století. Jedná se o skutečně středověké mystérium, ve kterém hrdinka prochází nedávnou ukrajinskou historií, aby se setkala tváří v tvář s Ďáblem…„
Je to první ukrajinské literární dílo, které se velmi otevřeně zabývá problémy současné ukrajinské inteligence po rozpadu Sovětského svazu. Lze je považovat za autobiografické, přestože jeho hlavním záměrem byl rozbor ukrajinské mentality. Autorka přemýšlí o současných možnostech ukrajinského národa a jeho přežití v euroamerické společnosti. Jedná se o zpověď ženy, která se rozhodla psát na témata dlouhou dobu tabuizovaná. Je možné román pokládat i za feministický, i když v něm hlavní roli hrají obecně lidské a filozofické problémy.
Autorčinými kolegy spisovateli bývá příběh často charakterizován jako egocentrický pohled básnířky, která se nesnaží pochopit svého přítele. Je jí vytýkána černobílost pohledu na společnost. Její postoj ovšem pramení i z dětství, kdy byli její rodiče pronásledováni komunistickým režimem a rodina žila dvojím životem. Nacházíme tedy i popis psychologie autorčiných blízkých a vzpomínky z dětství, na podkladě čehož si můžeme udělat přibližný obrázek o ukrajinské národnosti v konfrontaci s kulturou západní. Charakteristickým rysem autorčina stylu je také čistě ženský intelektuální pohled na svět, obohacený o dynamičnost, díky které lze plně rozvést moderní metody popisu.
Žádné komentáře. Buďte první.

Přidat komentář

European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
středa 11.00 - 15.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).