Bohuslav Balcar: Z ČESKÉHO LESA K DEMARKAČNÍ LINII

Bohuslav Balcar: Z ČESKÉHO LESA K DEMARKAČNÍ LINII
28.2 2021

5. května 1945 zahájila US Army svůj závěrečný útok do českého vnitrozemí. Americké pěší divize otevřely v česko-německém pohraničí průchody pro obrněné divize, které měly původně dorazit až do Prahy a osvobodit ji. Na hlavním směru amerického útoku od západní hranice (Rozvadov, Domažlice) byly hraniční přechody otevřeny 2. a 97. pěšími divizemi, aby jimi mohla 6. května 1945 přes Plzeň na Prahu zaútočit 16. US obrněná divize. Nakonec se ale americký útok na Prahu nekonal, když těsně předtím došlo k dohodě mezi vrchním velením západních Spojenců (SHAEF) a Sovětského svazu (STAVKA) o přesném průběhu linie dotyku jejich armád na českém území. Sovětská strana si razantně prosadila stanovení demarkační linie pro české území zcela podle svých představ.
   Knižní publikace „Z Českého lesa k demarkační linii“ se v úvodu zabývá fenoménem „demarkační linie“, která má za sebou dlouhou historii – od středověku až do současnosti. Do paměti lidí se zapsala zcela nepochybně demarkační linie stanovená na konci 2. sv. války mezi armádami západních spojenců a Rudou armádou. Podrobně je popsáno první setkání americké a Rudé armády na Labi u města Torgau, mimořádně zajímavá je vzpomínka amerického účastníka prvního setkání s Rudou armádou na českém území.
   16. US obrněná divize byla „nejmladší“ americkou divizí zasazenou do závěrečného útoku na české území. Jedna její část, 23. jízdní průzkumná eskadrona, ale měla příležitost sbírat zkušenosti v přímém boji, když na přelomu dubna a května 1945 bojovala v jihovýchodním Bavorsku spolu s 86. US pěší divizí „Black Hawks“ proti divizi SS „Niebelungen“. Tato eskadrona se také 7. května 1945 postarala o likvidaci německého odporu u Spáleného Poříčí.  
   Do historie konce 2. světové války v Evropě se zapsala jako jednotka US Arm, postoupivší nejdále na východ – při velmi dobrodružném ozbrojeném doprovodu legendární, ale doposud mnoha nejasnostmi zahalené, spektakulární mise plukovníka Mayera-Dettringa, emisara velkoadmirála Dönitze (Hitlerova nástupce, do lázní Velichovky s rozkazem pro velitele skupiny armád „Mitte/Střed“ k okamžité kapitulaci.
   K dokreslení představ o situaci na demarkační linii na konci války velkou měrou přispívá kapitola nazvaná „Zpráva z demarkační linie“, sestavená z informací o dění na hlavním úseku české části demarkační linie – na Rokycansku. Tento nový (již 19.) příspěvek Nakladatelství Resonance z oblasti literatury faktu v její edici Osvobození 1945 se díky obšírnosti a neotřelosti nových informací zcela určitě zařadí k nejžádanějším a nejčtenějším z celé ediční řady.

Žádné komentáře. Buďte první.

Přidat komentář

European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
středa 11.00 - 15.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).