LINGEA – INSPIRACE NA CESTY

18.6 2015
Na letošním Jeronýmovi vystavovala Lingea kromě slovníkových produktů také novou řadu publikací Turistické průvodce - inspirace na cesty. Řadu, která v tuto chvíli obsahuje 25 titulů, vydává ve spolupráci s nakladatelstvím Berlitz. Velmi sympatické je, že vedle tištěných publikací jsou průvodce dostupné i v elektronickém formátu EPUB, který lze zobrazovat jak na PC, tak i na tabletech nebo chytrých telefonech.

K recenzi jsem vybral 4 tituly o městech (Vídeň, Paříž, Londýn), respektive zemích (Rakousko), kde jsem byl a mohu porovnávat s jinou obdobnou literaturou.

Charakteristika

K vyhodnocení použity, kromě PC, tablet Amazon Kindle Fire HD (dále jen KFHD, displej 7“) a mobil Samsung Galaxy Note (dále jen SGN, displej 5“). KFHD užívá upravený Android, takže jako čtečka slouží interní aplikace, SGN má standardní Android 4.0, volba čtečky je tedy plně na výběru uživatele. Použit bezplatný Cool Reader, jako alternativy mohou posloužit MOON+Reader nebo UB Reader, běžně dostupné na https://play.google.com/store/apps. V roli čtečky na PC použita bezplatná aplikace Calibre (http://calibre-ebook.com/download_windows. Její výhodou je, že vedle čtečky slouží také jako správce veškerých e-knih a k převodu mezi nejrůznějšími formáty.Všechny 4 knihy mají velmi podobné rozvržení kapitol. Začínají Top10 zajímavostí, což je seznam lokalit, které by návštěvník rozhodně neměl vynechat. Jsou to jen velmi stručné charakteristiky s odkazem na podrobnější informace dále v textu. Typický uživatel = uspěchaný účastník zámořského poznávacího zájezdu, jenž neměl čas si před cestou pročíst, kam to vlastně jede. Následující kapitola Ideální den v XXX je podobného kalibru. Navrhované itineráře pro všechna 3 velkoměsta trochu přehnaně zdůrazňují konzumační turistiku, vyjmenovávající většinou restaurace pro běžného turistu cenově v oblacích. Čestnou výjimkou je snídaně v Paříži, kde je doporučení zakoupit v nejbližším pekařství čerstvé croissanty. Těm (nebo lépe řešeno jejich vůni) nejspíš neodolal v Paříži asi nikdo.Rozumný turista může začít rovnou od kapitoly Stručná historie, kde se v koncentrované podobě poučí o historii příslušného města (nebo země). V případě Vídně, respektive Rakouska, nutno začít se čtením ještě před odjezdem, cesta do Paříže nebo Londýna autobusem/vlakem bohatě postačí, aby návštěvník vystupoval v cílové destinaci vyzbrojen podstatnými informacemi o historii.V případě Londýna dokonce po cestě zvládne zčásti i další kapitolu Kam se vydat. Tato kapitola je ve všech destinacích to nejdůležitější a pochopitelně i to nejpotřebnější. Zabírá skoro 50% stránek. Popisuje jednotlivá zajímavá místa, u řady z nich jsou velmi pěkné fotografie. U muzeí jsou uváděny i otevírací doby, pokud je vstupné, je to moudře konstatováno pouze slovně bez číselného údaje. Cena v době napsání knihy nebude skoro určitě platit o rok později.Kapitola Volný čas informuje obsáhle o divadlech a dalších kulturních akcích, včetně bohatých internetových odkazů.Turistky libující si v nákupech naleznou přehled módních obchodů, dále jsou probrány i možnosti sportovního vyžití.
Velmi potřebná je kapitola Stravování, kde se dočteme jednak o typických vlastnostech příslušné národní kuchyně a poučíme se o kulinářských specialitách.
Oproti tomu kapitoly Kde se najíst a Doporučené hotely budou nejspíš pro horních 20% turistů = míněno co do naditosti peněženky. Pro normální smrtelníky je moudřejší tuto problematiku řešit na stránkách www.wikitravel.org nebo, v případě Francie, použít F1 ze stránek http://www.accorhotels.com/.

Kapitolu Rady na cestu rychleji než výčet osvětlí snímek stránky:Uživatelské rozhraní

Jako u většiny nástrojů, je uživatelské pohodlí kompromisem. Optimální konstelace by byla mít s sebou netbook s Windows, ten používat po večerech ke čtení v průvodci a procházení relevantních webových odkazů, a na den mít v kapse chytrý mobil s Androidem, kde bychom si četli už jen texty. Tuto možnost ale spíše mít nebudeme, takže se nutno rozhodovat.Pod Windows se čte i prohlíží luxusně. K dispozici je vedle sebe rozbalovací obsah a aktuálně čtený text. V obsahu lze okamžitě přecházet na jiná místa knihy.Chytrý mobil se vejde pohodlně do kapsy – pokud má mobil alespoň displej o velikosti 5“ je čtení v pohodě. Na 4palcovém displeji Samsung Omnia by to snad přečetl jen Bystrozraký.Přecházení mezi kapitolami musíme dělat ve 2 krocích pomocí druhé ikonky vlevo nahoře.

Prohlížení obrázků závisí na rychlosti procesoru. I na dotykovém displeji jsme odkázáni na znaménka +, kterými se krokově zvětšuje, což je pomalejší než gesta prsty.

Někde mezi těmito dvěma póly je řešení na tabletu. Přechody sice také ve dvou krocích, ale lze měnit velikost písma, rozteče řádek, okraje nebo druh písma. Také prohlížení obrázků je značně lepší.Vídeň + Rakousko

Inspirace na cestu do Rakouska, respektive do Vídně bude díky geografické blízkosti nejspíše jednou z nejčastěji kupovaných. Výše uvedené členění kapitol je zachováno s jediným rozdílem – Kam se vydat je členěno podle jednotlivých spolkových zemí. Autor se snažil, jak mohl, aby do malého půdorysu vtěsnal co nejvíce informací. I tak je tato kniha spíše odrazovým můstkem při rozhodování, do které oblasti na týdenní dovolenou zamířit a k té potom na internetu stáhnout podrobnější informace.

Vzhledem k tomu, že pro velký počet míst existují i česká pojmenování, překvapuje nedůslednost v používání českých zeměpisných názvů. Setkáme se tedy s pořadím CZ (D) = Korutany (Kärnten), o stránku později s opačným D (CZ) = Linz (Linec). Vrcholný žert je na následujícím obrázku:Jedna lokalita se v rozpětí pár řádek jmenuje pokaždé jinak.


Vídeň

Kniha poslouží jako úvodní obeznámení. Vzhledem k blízkosti od ČR budou návštěvy zejména muzejní/divadelní části častější a k tomu poslouží podrobnější publikace.
Do jisté míry překrývá obsah knihy Rakousko v okolí do cca 50 km od města.

Překvapující je relativně krátký rozsah věnovaný Schoenbrunu v porovnání s Hofburgem.
Je škoda, že nezbylo místo alespoň na 1 fotku Hundertwas-serhaus. Zasloužil by si to, tento výstřední projekt srovnávají někteří historici s významem Gaudího katedrály. Výstředností si nezadá s pražským Tančícím domem.Jak kniha Vídeň, tak i Rakousko, má oproti zbývajícím 2 knihám podstatně nižší počet internetových odkazů. Při tom webové stránky jednotlivých turistických oblastí přetékají krásnými obrázky a videosekvencemi, např. www.salzburgerland.com/cs, které jsou komplet v češtině.

Paříž

Nevím zda bylo odrazem autorova vkusu, či čeho jiného, ale Pompidou Centre dát na první místo v Top10 je s přihlédnutím k Louvru, Musee Rodin či Musee Picasso mírně řečeno ignorantství. Poslední 2 muzea se dokonce do Top10 ani nedostaly.Zpracování knihy obzvláště ocení milovníci umění. Louvre a další muzea jsou pojednána opravu důkladně, takže návštěvník mající jen omezený časový fond se z popisu může kvalifikovaně rozhodnout již v autobuse, kam se vydá.

V kapitole Volný čas došlo oproti jiným městům k přesunu. Jako první je Nakupování. Nic proti gustu, ale IMHO většina turistů přijíždí spíše za poznáním než za nákupy. Část Divadla – kultura je pojednána opravdu trochu střídmě.

Velmi zajímavý projekt jsou velmi rozšířené půjčovny kol. Pro zajímavost, v rámci města je jich k dispozici více než 20000. Nabízí se v 1800 automatických půjčovnách a první ½ hodiny je zdarma. Kdyby pražští papaláši tolik miliard neprošustrovali na tunelu Blanka, mohlo by i v Praze něco podobného fungovat.Pro neangličtináře: 1denní lístek je za 1,70 EUR, týdenní za 8,- EUR.


Londýn

Podobně jako v Paříži, nelze brát Top10 vážně. Tate Modern patří sice k důležitým galeriím, ale slušelo by jí spíše 3 – 4 místo.

Kniha obsahuje více webových odkazů než Vídeň, takže u všech důležitějších lokalit lze většinou nalézt na internetu jak informace, tak i dostatek fotografií, které i v hotelovém pokoji nám přiblíží místo, kam se třeba už nestihneme podívat. Prohlížení v hotelovém pokoji si lze zpestřit na www.maps.google.com. Panáček, který v Praze umí chodit jen po ulicích se v Londýně může podívat i do budov, např. do Tate Britain.
Kromě středu města, kterému se věnují snad všechny publikace o Londýně, jsou zde podchyceny i čtvrti okrajové, tj, jihozápadní a jihovýchodní Londýn s Greenwichem, Wimbledonem atd. Škoda, že v popisu Docklands nezbylo více místa na zachycení DLR, což je linka pozoruhodná tím, že jezdí bez řidiče, vše řídí počítače.
Ve volném čase se můžeme věnovat kultuře, důležitá divadla jsou uváděna i odkazy na web, kde rovnou lze zjistit dnešní program.

Narazil jsem pouze na jednu nesrovnalost, klepnutí na modře podtržené Old Vic (měl by to být odkaz na podrobnější informace) nás přenese na Southbank Centre.
Mezi zajímavostmi je i popis předepsané praxe budoucích londýnských taxikářů, kteří jsou povinni projíždět na mopedu Londýnem a poznávat trasy. Škoda, že pražský magistrát toto neokopíroval.

Poznámky a připomínky

- Drobnou záhadu představují číslice v hranatých závorkách nacházející se za některými významnými lokalitami. V knihách obvykle odkazují na doporučenou literaturu, nicméně zde na konci nic podobného nenajdeme.

- Práce s fotografiemi se liší podle prohlížeče: nejpohodlnější je v KFHD. Tam stačí na fotku poklepat a zvětší se automaticky na celou obrazovku. Na PC se otevře položkou z nabídky pod pravým tlačítkem. Na chytrých mobilech závisí na rozlišení displeje. V obou případech lze dále zvětšovat, ať již na dotykové obrazovce dvěma prsty nebo na PC příslušným tlačítkem.

- Mapy = ve všech průvodcích jsou na konci základní mapy, síť MHD, nejbližší okolí atd. Jejich použitelnost je však poplatná velikosti displeje. První rozumný rozměr je 7“ u KFHD. Menší displej u SGN má za následek, že buď špatně přečteme malá písmenka, nebo při větším zvětšení vidíme jen velmi blízké okolí (výřez) = ztráta souvislosti.


Velmi dobrým doplňkem Průvodce jsou mapy Maps With Me, které jsou pro operační systém Android k dispozici na adrese: https://play.google.com/store/search?q=maps%20with%20me. Oproti Google Maps mají jednu důležitou výhodu: není potřeba online internetové připojení. Zejména v cizině při drahém roamingu je to dost důležité. Verze LITE je bezplatná, verze PRO umožňuje i hledání. Mapové podklady jsou k dispozici pro všechny evropské země i řadu zámořských teritorií.

Druhou alternativou pod Androidem je aplikace City Maps 2Go (https://play.google.com/store/search?q=city%20maps%202%20go&c=apps). Ta nabízí vyhledávání ulic podle názvu i v režimu offline, ale do bezplatné verze lze stáhnout maximálně 5 map.

Pokud je v hotelu či penzionu, kde jsme ubytování WiFi, můžeme se do míst, kam už nestihneme zajít, podívat pomocí funkce Street View v rámci map Google.

Zajímavý citát z pařížského průvodce: Každá famille nombre-use (velká rodina – s třemi či více dětmi) je odměněna benefity: mateřské školky bez poplatku, příspěvek na školní stravování, dotace na veřejnou dopravu nebo automobil, volné vstupy do muzeí.


Hodnocení

Výhodou elektronických publikací je jejich prostorová nenáročnost. V dobách klasických tištěných knih jsme byli vždy omezováni přípustným objemem zavazadla, a tudíž výběr musel být vždy kompromisem mezi množstvím potřebných informací a jejich tištěnou hmotností. Dnes i relativně malý mobil nebo čtečka pojmou tak velké množství informace, že určujícím hlediskem bude čas, který nám zbude na čtení v průvodci.

Zde vystupuje do popředí hlavní výhody těchto průvodců = nakladatelství Berlitz, mající dlouholeté zkušenosti s touto literaturou, se daří do relativně malého objemu (cca 7 MB) umístit velké množství informací. U nejdůležitějších témat jsou i fotografie. Nejpodstatnější je však moderní přístup, který u tištěných průvodců nelze realizovat = pokud se pro určité místo rozhodneme, ať se jedná o muzeum či historickou budovu, bývá obvykle k dispozici odkaz na webové stránky daného objektu. V současné době i malé penziony mají WiFi připojení k Internetu, takže zjištění aktuální výše vstupného, otevírací doby či rozsáhlejší informace je otázkou několika minut.

Cena v době psaní recenze nebyla ještě na webových stránkách Lingea k dispozici.
IMG-jpg-2013-11-26_221910_Pomipdou.jpg -  Stáhnout
IMG-jpg-2013-11-26_223112_pariz_pujcovny_kol.jpg -  Stáhnout
IMG-jpg-Calibre_1.jpg -  Stáhnout
IMG-jpg-Calibre_2.jpg -  Stáhnout
IMG-jpg-Donaukanal_mensi.jpg -  Stáhnout
IMG-jpg-DSCN0047_-KFHD_2-(1).jpg -  Stáhnout
IMG-jpg-DSCN0047_-KFHD_2-(2).jpg -  Stáhnout
IMG-jpg-DSCN0047_-KFHD_2.jpg -  Stáhnout
IMG-jpg-DSCN0047_-KFHD_2_jeste_mensi-(1).jpg -  Stáhnout
IMG-jpg-DSCN0047_-KFHD_2_jeste_mensi-(2).jpg -  Stáhnout
|<  <   1 2 3 4    >  >| Pages: 1 of 4

Komentáře

2rand[0,1,1]

18.5 2017

urGbkQ http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com

2rand[0,1,1]

22.5 2017

VB2Pfn <a href="http://zfzxidrcsogr.com/">zfzxidrcsogr</a>, [url=http://jnllqpmdyypq.com/]jnllqpmdyypq[/url], [link=http://ymkezvwhaciq.com/]ymkezvwhaciq[/link], http://ofluetoiyexf.com/

Přidat komentář

Akce

Letní kurzy v Kromeříži - právní angličtina, francouzština a němčina

Datum konání: 19.7 2020
12. rokem pořádá Komora soudních tlumočníků ČR
Více
Seznam akcí
European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
pondělí a středa 13.00 - 17.00 hod.
úterý, čtvrtek a pátek 10.00 - 12.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).