Financování z fondů EU

18.6 2015
We would like to inform you that EU financing programmes are generally not in the form of direct aid paid by the Commission to individuals or enterprises. Instead, aid is normally channelled through local, regional or national authorities, as well as through financial intermediaries, such as banks and venture capital organisations. Such bodies are closer to the final beneficiaries and
are therefore well qualified to judge their needs on a local basis.
These organisations are also in a good position to check that aid is paid out correctly in conformity with the programmes being operated on behalf of the Commission.

Generally, the best way to start research whether there are any EU or national programmes able to help with the financing of a project is to contact the Enterprise Europe Network. They can guide you through the range of EU and local aids which may be available in your area. They will then inform you on how any possibilities can be followed up.
Through this webpage you can find contact details of the network partner in Czech Republic:
http://www.enterprise-europe-network.ec.europa.eu/about/branches/CZ/

One more interesting link is Your Europe website with a section on access to finance in Czech Republic:
http://ec.europa.eu/youreurope/business/finance-support/access-to-finance/czech-republic/index_cs.htm

You might also want to check the European Small Business Portal - "Obtaining funding":
http://ec.europa.eu/small-business/funding-partners-public/finance/index_cs.htm
Žádné komentáře. Buďte první.

Přidat komentář

European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
středa 11.00 - 15.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).