Podzimní knižní trh trvá jen dva dny v roce - ale číst si můžete každý den

Do 14. Podzimního knižního trhu v Havlíčkově Brodě je ještě daleko - bude se konat 15. a 16. října 2004 - ale už teď se připravuje bohatý doprovodný program, který by mohl být zajímavý nejen pro širokou čtenářskou veřejnost, ale i pro spisovatele, překladatele, literární spolky a sdružení a všechny další přátele knih a literatury.

První velkou akcí je soutěž v prezentaci a poznávání knih, nazvaná Čtení na každý den, již Podzimní knižní trh pořádá ve spolupráci s Krajskou knihovnou Vysočiny, Českým rozhlasem Region, Deníkem Vysočina a jejímž mediálním partnerem jsou Knižní novinky Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

Soutěžící si vybere svoji oblíbenou knihu, stručně ji představí (ovšem bez uvedení autora a názvu) a pak přečte krátký úryvek (cca minutu a půl). Úkolem ostatních soutěžících pak bude uhodnout jméno autora a název knihy. Soutěž začne už na jaře, předkola budou probíhat v květnu až červnu v knihovnách v kraji Vysočina - ale vítáni jsou i další zájemci. V září a v říjnu se pak soutěž přesune do médií: Českého rozhlasu Region a Deníku Vysočina.

Finále soutěže se uskuteční na 14. Podzimním knižním trhu, konkrétně v sobotu 16. října ve 14 hodin v salonku v prvním patře Kulturního domu Ostrov v Havlíčkově Brodě.

Pro soutěžící je připraveno množství cen: od vstupenek na Podzimní knižní trh přes knihy, poukázky na bezplatné užívání internetu v knihovnách aj., až po zahraniční zájezdy a další atraktivní věcné ceny. Ceny ale nejsou to hlavní - cílem soutěže je povzbudit zájem o knihy a literaturu, ukázat hlavně dětem a mladým lidem, že čtení knih může být zábavné a napínavé dobrodružství.

Podrobnější informace o soutěži lze získat na adrese: Krajská knihovna Vysočiny, Veronika Tonarová, Havlíčkovo nám. 87, 580 01 Havlíčkův Brod, telefon 569 400 484, e-mail mailto:tonarova@kkvysociny.cz.

Druhou velkou akci připravuje - ve spolupráci s Krajskou knihovnou - Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě, jež v loňském roce uspořádalo zajímavý seminář o Jaroslavu Haškovi. Letošní konference se bude jmenovat Křesťanská univerzita Josefa Floriana a jejím cílem je připomenout nakladatele, překladatele, kritika a filozofa Josefa Floriana (1873 - 1941). Josef Florian působil ve Staré Říši na Vysočině, vydával zde edici Dobré dílo, k jeho spolupracovníkům patřili mj. Jakub Deml, Bohuslav Reynek, Josef Váchal. Dílo Josefa Floriana je zajímavou a ne zcela známou kapitolou z historie vydávání původní české i překladové literatury, proto jsou na konferenci srdečně zváni nejen nakladatelé, ale také spisovatelé a překladatelé. Konference se bude konat rovněž druhý den Podzimního knižního trhu, v sobotu 16. října, a její součástí bude i výstava a večer poezie.

Bližší informace o konferenci lze získat na adrese: Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, Zina Zborovská, Havlíčkův dům, Havlíčkovo náměstí 19, 580 01 Havlíčkův Brod, telefon 569 429 151, mobil 728 800 045, e-mail mailto:zborovska@muzeum.hbnet.cz.

Veškeré další informace o 14. Podzimním knižním trhu a doprovodných programech lze najít na internetové adrese www.hejkal.cz, nebo získat na adrese: PhDr. Markéta Hejkalová, ředitelka 14. Podzimního knižního trhu, Dolní 153, 580 01 Havlíčkův Brod, tel. 777 616 158, e-mail mailto:marketa@hejkal.cz